Tranzyt jest pojęciem ściśle związanym z branżą TSL (transport, spedycja, logistyka). To dzięki niemu możliwy jest przepływ towarów między państwami. Powstał, by ułatwić procedurę przewozu towarów i obniżyć jej koszty. Okazuje się, że można wyróżnić kilka rodzajów tranzytu. W poniższym artykule dowiesz się, co to jest tranzyt? Jak wpływa na międzynarodową wymianę handlową? I jakie są rodzaje tranzytu?

Tranzyt Silvan Logistics

Skontaktuj się

Szukasz wsparcia dla swojej firmy? Skontaktuj się z nami a pomożemy ci w rozwoju twojej firmy.
Czym jest tranzyt? Silvan Logistics

Czym jest tranzyt?

O tranzycie mówimy w kontekście transportu międzynarodowego. Nie dotyczy on państwa, które jest punktem załadunku lub rozładunku towaru, a kraju, przez którego terytorium odbywa się dany przewóz. W praktyce przewóz tranzytowy, choć regulowany jest przez takie umowy międzynarodowe, jak Konwencja i Statut o wolności tranzytu czy Konwencja o handlu tranzytowym krajów bez dostępu do morza, zwolniony jest z opłat celnych i nie stosuje się w wobec niego polityki handlowej.

Co to jest tranzyt? Zobrazujmy to na konkretnym przykładzie – transport towarów z Polski do Francji określa się jako tranzyt towarów przez Niemcy.

Jakie są rodzaje tranzytu?

Tranzyt pośredni i bezpośredni

W tranzycie pośrednim przewożone ładunki są przez pewien czas składowane w kraju tranzytowym. Dzieje się tak wówczas, gdy m.in. zachodzi konieczność zmiany środka transportu np. ze statku na samochód ciężarowy.

W tranzycie bezpośrednim ładunek przewożony jest przez kraj tranzytowy bez jakiejkolwiek przerwy, a więc towar dostarcza się bezpośrednio z punktu A do punktu B.

Rodzaje tranzytu Silvan Logistics

Tranzyt zewnętrzny i wewnętrzny

Tranzyt zewnętrzny to tzw. tranzyt T1, stosowany w momencie, gdy przewożone są towary określane jako nieunijne lub niewspólnotowe. Wymaga on wdrożenia nieco bardziej skomplikowanej procedury, ponieważ transport odbywa się na terenie państw nieobjętych umową, w wyniku czego ładunek zmienia status celny. Zauważmy, że każdy kraj posiada inną politykę handlową, a więc tranzyt zewnętrzny musi zostać poprzedzony odpowiednimi formalnościami.

Tranzyt wewnętrzny, określany jako T2, jest zdecydowanie prostszy w realizacji. Ma zastosowanie, gdy towary unijne transportowane są na obszarze celnym UE lub do innego państwa, które także należy do obszaru objętego konwencją. W tranzycie wewnętrznym przewóz ładunku odbywa się tak naprawdę na podstawie jednego dokumentu, ponieważ status celny przesyłki nie ulega zmianie.

Skontaktuj się

Szukasz wsparcia dla swojej firmy? Skontaktuj się z nami a pomożemy ci w rozwoju twojej firmy.

Czym jest tranzyt celny?

Tranzyt celny ma służyć przede wszystkim obniżeniu podatków i kosztów administracyjnych. Umożliwia on przewożenie ładunków bez konieczności każdorazowego wnoszenia opłat celnych (są one obowiązkowe przy wjeździe na terytorium danego państwa). W tranzycie celnym wymagana jest jedynie jednorazowa opłata celna uiszczania, gdy towar opuści kraj początkowy wysyłki.

Zasady tranzytu – jakie procedury tranzytowe wyróżniamy w Polsce?

Organizując transport tranzytowy w Polsce mamy do czynienia z trzema procedurami tranzytowymi:

  1. Krajowa procedura tranzytowa – dotyczy sytuacji, w których:
  • Polska jest krajem tranzytowym;
  • niektóre towary transportowane są między krajowymi składami celnymi;
  • ładunek transportowany jest do Polski jako do kraju przeznaczenia;
  1. Procedura TIR – kiedy ładunek przekracza jedną lub więcej granic celnych;
  2. Wspólna procedura tranzytowa (WTP) – stosowana jest do każdego towaru w ramach konwencji WTP, której stronami są państwa Unii Europejskiej oraz EFTA.

Konwencja CMR

Równie ważną funkcję w tranzycie spełnia konwencja CMR, która dotyczy umów pomiędzy państwami w zakresie przewozu. CMR poprzez stosowanie uniwersalnych listów przewozowych, pozwala ujednolicić całą dokumentację transportową. Listy przewozowe wydawanie są w trzech takich samych egzemplarzach – dla nadawcy, odbiorcy oraz przewoźnika. Zawiera on niezbędne dane, takie jak adres nadania i odbioru towaru, rodzaj ładunku, daty przewozu czy rodzaje zabezpieczeń.

tranzyt-co-to
Przewóz tranzytowy Silvan Logistics

Jakie znaczenie ma tranzyt towarów?

Tranzyt uchodzi za wydajną i opłacalną metodę transportu:

  • pozwala na szybkie przemieszczanie się z jednego kraju do innego;
  • eliminuje dodatkowe działania, takie jak załadunki i rozładunki;
  • skraca czas dostaw;
  • optymalizuje koszty;
  • zapewnia ciągłość dostaw;
  • redukuje ryzyko – zmniejszona liczba przeładunków minimalizuje ryzyko uszkodzenia towaru;
  • skraca trasę przewozu
  • zmniejsza zatłoczenie dróg.

Tranzyt towarów – jak się do niego przygotować?

Przewozy tranzytowe są bardzo powszechnym zjawiskiem – każdego dnia na drogach spotykamy tysiące takich ładunków (wystarczy spojrzeć na rejestracje z często bardzo odległych państw). Nie da się ukryć, że to właśnie transport drogowy bardzo często odpowiada np. za tranzyt pośredni. Powszechność zjawiska nie oznacza jednak, że jest ono bardzo łatwe w organizacji. 

Przewóz tranzytowy wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Kluczowa jest odpowiednia dokumentacja i znajomość przepisów obowiązujących w różnych krajach. Ogromne znaczenie ma także dobór środka transportu (nieodpowiedni środek transportu może znacznie utrudnić tranzyt). To wszystko wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów.

Transport tranzytowy Silvan Logistics

Zorganizuj tranzyt z Silvan Logistics

Od ponad 18-lat specjalizujemy się w transporcie drogowym i projektach spedycyjnych na terenie Polski oraz całej Europy. Wiedza i doświadczenie przekładają się na terminowe, szybkie i niezawodne dostawy. Naszym atutem jest wyspecjalizowana flota pojazdów realizująca najbardziej zaawansowane przedsięwzięcia logistyczne (w tym także tranzyt) oraz profesjonalny i wykwalifikowany zespół.

Zdecydowałeś się na transport międzynarodowy? Zastanawiasz się, co to jest tranzyt i jak go zrealizować? Skontaktuj się z nami! Przykładamy szczególną uwagę do optymalnego planowania tras przewozu i nadzoru nad łańcuchem dostaw na każdym jego etapie. Proponujemy Twojej firmie elastyczne rozwiązania dopasowane do potrzeb – przekonaj się sam!

Skontaktuj się

Szukasz wsparcia dla swojej firmy? Skontaktuj się z nami a pomożemy ci w rozwoju twojej firmy.

Aplikuj do oferty pracy

    Wyślij swoje CV

      Nasz serwis internetowy wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności
      Akceptuję