Tranzyt jest pojęciem ściśle związanym z branżą TSL (transport, spedycja, logistyka). To dzięki niemu możliwy jest przepływ towarów między państwami. Powstał, by ułatwić procedurę przewozu towarów i obniżyć jej koszty. Okazuje się, że można wyróżnić kilka rodzajów tranzytu. W poniższym artykule dowiesz się, co to jest tranzyt? Jak wpływa na międzynarodową wymianę handlową? I jakie są rodzaje tranzytu?

Skontaktuj się

Czym jest tranzyt?
O tranzycie mówimy w kontekście transportu międzynarodowego. Nie dotyczy on państwa, które jest punktem załadunku lub rozładunku towaru, a kraju, przez którego terytorium odbywa się dany przewóz. W praktyce przewóz tranzytowy, choć regulowany jest przez takie umowy międzynarodowe, jak Konwencja i Statut o wolności tranzytu czy Konwencja o handlu tranzytowym krajów bez dostępu do morza, zwolniony jest z opłat celnych i nie stosuje się w wobec niego polityki handlowej.
Co to jest tranzyt? Zobrazujmy to na konkretnym przykładzie – transport towarów z Polski do Francji określa się jako tranzyt towarów przez Niemcy.
Jakie są rodzaje tranzytu?
Tranzyt pośredni i bezpośredni
W tranzycie pośrednim przewożone ładunki są przez pewien czas składowane w kraju tranzytowym. Dzieje się tak wówczas, gdy m.in. zachodzi konieczność zmiany środka transportu np. ze statku na samochód ciężarowy.
W tranzycie bezpośrednim ładunek przewożony jest przez kraj tranzytowy bez jakiejkolwiek przerwy, a więc towar dostarcza się bezpośrednio z punktu A do punktu B.


Tranzyt zewnętrzny i wewnętrzny
Tranzyt zewnętrzny to tzw. tranzyt T1, stosowany w momencie, gdy przewożone są towary określane jako nieunijne lub niewspólnotowe. Wymaga on wdrożenia nieco bardziej skomplikowanej procedury, ponieważ transport odbywa się na terenie państw nieobjętych umową, w wyniku czego ładunek zmienia status celny. Zauważmy, że każdy kraj posiada inną politykę handlową, a więc tranzyt zewnętrzny musi zostać poprzedzony odpowiednimi formalnościami.
Tranzyt wewnętrzny, określany jako T2, jest zdecydowanie prostszy w realizacji. Ma zastosowanie, gdy towary unijne transportowane są na obszarze celnym UE lub do innego państwa, które także należy do obszaru objętego konwencją. W tranzycie wewnętrznym przewóz ładunku odbywa się tak naprawdę na podstawie jednego dokumentu, ponieważ status celny przesyłki nie ulega zmianie.
Skontaktuj się
Czym jest tranzyt celny?
Tranzyt celny ma służyć przede wszystkim obniżeniu podatków i kosztów administracyjnych. Umożliwia on przewożenie ładunków bez konieczności każdorazowego wnoszenia opłat celnych (są one obowiązkowe przy wjeździe na terytorium danego państwa). W tranzycie celnym wymagana jest jedynie jednorazowa opłata celna uiszczania, gdy towar opuści kraj początkowy wysyłki.


Zasady tranzytu – jakie procedury tranzytowe wyróżniamy w Polsce?
Organizując transport tranzytowy w Polsce mamy do czynienia z trzema procedurami tranzytowymi:
- Krajowa procedura tranzytowa – dotyczy sytuacji, w których:
- Polska jest krajem tranzytowym;
- niektóre towary transportowane są między krajowymi składami celnymi;
- ładunek transportowany jest do Polski jako do kraju przeznaczenia;
- Procedura TIR – kiedy ładunek przekracza jedną lub więcej granic celnych;
- Wspólna procedura tranzytowa (WTP) – stosowana jest do każdego towaru w ramach konwencji WTP, której stronami są państwa Unii Europejskiej oraz EFTA.
Konwencja CMR
Równie ważną funkcję w tranzycie spełnia konwencja CMR, która dotyczy umów pomiędzy państwami w zakresie przewozu. CMR poprzez stosowanie uniwersalnych listów przewozowych, pozwala ujednolicić całą dokumentację transportową. Listy przewozowe wydawanie są w trzech takich samych egzemplarzach – dla nadawcy, odbiorcy oraz przewoźnika. Zawiera on niezbędne dane, takie jak adres nadania i odbioru towaru, rodzaj ładunku, daty przewozu czy rodzaje zabezpieczeń.


Jakie znaczenie ma tranzyt towarów?
Tranzyt uchodzi za wydajną i opłacalną metodę transportu:
- pozwala na szybkie przemieszczanie się z jednego kraju do innego;
- eliminuje dodatkowe działania, takie jak załadunki i rozładunki;
- skraca czas dostaw;
- optymalizuje koszty;
- zapewnia ciągłość dostaw;
- redukuje ryzyko – zmniejszona liczba przeładunków minimalizuje ryzyko uszkodzenia towaru;
- skraca trasę przewozu
- zmniejsza zatłoczenie dróg.
Tranzyt towarów – jak się do niego przygotować?
Przewozy tranzytowe są bardzo powszechnym zjawiskiem – każdego dnia na drogach spotykamy tysiące takich ładunków (wystarczy spojrzeć na rejestracje z często bardzo odległych państw). Nie da się ukryć, że to właśnie transport drogowy bardzo często odpowiada np. za tranzyt pośredni. Powszechność zjawiska nie oznacza jednak, że jest ono bardzo łatwe w organizacji.
Przewóz tranzytowy wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Kluczowa jest odpowiednia dokumentacja i znajomość przepisów obowiązujących w różnych krajach. Ogromne znaczenie ma także dobór środka transportu (nieodpowiedni środek transportu może znacznie utrudnić tranzyt). To wszystko wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów.


Zorganizuj tranzyt z Silvan Logistics
Od ponad 18-lat specjalizujemy się w transporcie drogowym i projektach spedycyjnych na terenie Polski oraz całej Europy. Wiedza i doświadczenie przekładają się na terminowe, szybkie i niezawodne dostawy. Naszym atutem jest wyspecjalizowana flota pojazdów realizująca najbardziej zaawansowane przedsięwzięcia logistyczne (w tym także tranzyt) oraz profesjonalny i wykwalifikowany zespół.
Zdecydowałeś się na transport międzynarodowy? Zastanawiasz się, co to jest tranzyt i jak go zrealizować? Skontaktuj się z nami! Przykładamy szczególną uwagę do optymalnego planowania tras przewozu i nadzoru nad łańcuchem dostaw na każdym jego etapie. Proponujemy Twojej firmie elastyczne rozwiązania dopasowane do potrzeb – przekonaj się sam!