Każda branża, nawet najbardziej powszechna, posługuje się specjalistycznymi terminami, które bardzo często definiowane są błędnie. Organizacja przewozu ładunków to złożony proces, pełen charakterystycznego nazewnictwa. Nie trzeba być ekspertem we wszystkich dziedzinach, ale warto poznać przynajmniej podstawowe określenia, aby wybrać usługi i rozwiązania adekwatne do swoich oczekiwań. Choć logistyka, transport, spedycja są ze sobą ściśle powiązane – oznaczają zupełnie co innego. Logistyka, spedycja a transport – poznaj podstawowe różnice.

firma logistyczna, spedycja, logistyka a transport

Skontaktuj się

Szukasz wsparcia dla swojej firmy? Skontaktuj się z nami a pomożemy ci w rozwoju twojej firmy.

Branża TSL co to?

W najprostszym rozumieniu branża TSL obejmuje kompleksową obsługę różnorodnych działań związanych z przewozami ładunków, zarówno w kraju, jak i na płaszczyźnie międzynarodowej. Firmy transportowe czuwają nad bezpiecznym i terminowym dostarczeniem przesyłek do klienta docelowego. Procesy realizowane w ramach TSL są złożone i muszą być świadczone zgodnie z odgórnymi wymogami.

Branża TSL obejmuje trzy sektory, jest to transport, logistyka, spedycja. Wszystkie są ze sobą ściśle powiązane, jednak rola każdego z nich sprowadza się do innych zadań. Warto wiedzieć, że nieznajomość specyfiki danej branży i posługiwanie się nieprawidłowym nazewnictwem, może doprowadzić do nieporozumień między firmą a klientem, dlatego dobrze jest zorientować się w danym temacie.


Logistyka co to?

Wiele osób zastanawia się, czym jest logistyka? Logistyka to dziedzina, która nie ma sztywno wytyczonych ram i jej zadania ściśle zazębiają się z zadaniami spedycji, choć jest pojęciem nieco szerszym. W głównej mierze odpowiada za organizację i realizację szeregu procesów związanych z przepływem surowców, materiałów i towarów. W logistyce istotne jest wyznaczenie konkretnego celu wraz z precyzyjnym planem i kontrolowanie przebiegu całego procesu, w celu dostarczenia najwyższej jakości produktu, w możliwie najkrótszym czasie.

Firma logistyczna podzielona jest zazwyczaj na kilka mniejszych działów, przy czym każdy z nich kładzie nacisk na inny obszar planowania transportu. Wszystkie te obszary są ze sobą ściśle powiązane, tworząc jeden, spójny łańcuch logistyczny. Właśnie dlatego od pracowników w logistyce wymaga się dużych umiejętności i specjalistycznej wiedzy z zakresu organizacji przepływu towarów, aby wszystkie te elementy zostały odpowiednio skoordynowane i zarządzane. 


Co to jest logistyka? Głównie zadania:

Tak naprawdę działania prowadzone w ramach logistyki są bardzo różne i obejmują szeroki obszar – od obsługi klienta, poprzez prognozowanie popytu, kontrolę zasobów, czynności manipulacyjne, realizowanie zamówień, po procesy zaopatrzeniowe. Realizowane procesy logistyczne mają usprawniać przepływ produktów, a jednocześnie spełniać oczekiwania zleceniobiorców.


Co to logistyka magazynowa/ kontraktowa

W szeroko pojętej logistyce można spotkać się również z pojęciem logistyki magazynowej lub inaczej kontraktowej. Co to oznacza? Logistyka kontraktowa jest rodzajem usługi obejmującej kompleksowe czynności prowadzone na powierzchni magazynowej. Zadania logistyki magazynowej skupiają się na planowaniu i zarządzaniu ładunkami – przyjęcie do magazynu, składowanie, kompletacja i wysyłka. Jej celem jest nieustanne monitorowanie przepływu towarów wewnątrz magazynu i dostosowywanie posiadanych zasobów do aktualnego zapotrzebowania tak, by obiekt funkcjonował w pełni efektywnie. Główne zadania logistyki kontraktowej to:

 • odbiór towaru;
 • sortowanie towaru;
 • kontrola ilościowa i jakościowa;
 • pakowanie zamówień;
 • załadunek środka transportu;
 • wydanie towaru odbiorcy wewnętrznemu i zewnętrznemu;
 • kontrola wyjścia.

W logistyce kontraktowej wyróżnia się następujące rodzaje magazynów:


Skontaktuj się

Szukasz wsparcia dla swojej firmy? Skontaktuj się z nami a pomożemy ci w rozwoju twojej firmy.

Spedycja co to?

Choć logistyka jest znacznie szerszym pojęciem, to ściśle łączy się ze spedycją. W takim razie co to jest spedycja? Jest to dział zajmujący się organizacją transportu w praktyce. Odpowiada za prawidłowe i zgodne z prawem przemieszczanie się ładunków. Za koordynację wszystkich działań odpowiada spedytor. Jego zakres obowiązków obejmuje:

 • przyjmowanie zleceń;
 • kompletację dokumentów;
 • zawieranie umów;
 • dobór odpowiedniego środka transportu;
 • przygotowywanie ładunków do odpraw celnych;
 • dbałość o ubezpieczenie ładunków;
 • wystawianie listów przewozowych.

Firmy spedycyjne muszą szybko reagować na sytuacje awaryjne i proponować rozwiązania problemów komunikacyjnych, które mogą pojawić się na każdym etapie realizacji zlecenia.


Co to spedycja? Rodzaje spedycji:

Spedycję można podzielić, biorąc pod uwagę takie kryteria, jak zakres działania czy wykorzystywane środki transportu. W związku z tym wykształciły się następujące rodzaje spedycji:

 • Spedycja krajowa – polega na organizacji przewozu towarów z jednego miejsca w inne, ale tylko na obszarze jednego państwa. Jest to stosunkowo prosta usługa, jednak wymagająca odpowiedniej floty pojazdów. Jeśli zlecisz to zadanie profesjonalistom, z pewnością będzie zrealizowane sprawnie i w określonym terminie.
 • Spedycja międzynarodowa – wymaga znacznie większego nakładu pracy niż spedycja krajowa, ponieważ polega na organizacji przewozu pomiędzy różnymi państwami, a nawet kontynentami. Wiąże się z koniecznością współpracy z zagranicznymi kontrahentami oraz obsługą celną. Warto powierzyć to zadanie specjalistycznej firmie, takiej jak Silvan Logistics, która dzięki wieloletniemu doświadczeniu wypracowała już siatkę kontaktów, co przekłada się na sprawną realizację zlecenia bez zbędnych komplikacji.
 • Spedycja drogowa – to rodzaj spedycji, który dzięki rozbudowanej sieci dróg jest najbardziej rozpowszechniony na całym świecie. Umożliwia przewóz bardzo zróżnicowanych ładunków, zarówno specjalistycznych, wrażliwych, jak i ponadgabarytowych. Spedycja drogowa jest też ekonomicznym rozwiązaniem na krótkie i średnie odległości, dlatego zdecydowanie warto rozważyć jej wybór, właśnie w takich przypadkach.
 • Spedycja lotnicza – jest to najdroższa forma transportu towarów, jednak mimo wszystko posiada szereg zalet, do których z pewnością można zaliczyć szybkość i bezpieczeństwo przesyłki. Dodatkowo samoloty docierają wszędzie tam, gdzie inne środki transportu nie są w stanie się dostać. Spedycja lotnicza cieszy się coraz większą popularnością ze względu na swoje niemalże nieograniczone możliwości.
 • Spedycja morska – wymaga specjalistycznej wiedzy, ponieważ wiąże się ze skomplikowanymi procedurami. Mimo to fracht morski umożliwia przewóz ogromnych ilości towarów o niemalże nieograniczonej kubaturze, w korzystnej cenie. Właśnie ze względu na niskie koszty, stała się konkurencją wobec innych środków transportu. W zależności od potrzeb możesz wybrać transport FCL (pełnokontenerowy) lub LCL (drobnicowy).
 • Spedycja kolejowa – pozwala w szybki i ekonomiczny sposób przewozić duże ilości ładunków, w tym przesyłki ponadgabarytowe. Stanowi idealne rozwiązanie dla materiałów sypkich np. węgla czy zboża, ale też płynnych, takich jak paliwo. Stanowi doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie istnieje rozbudowana sieć torów, ponieważ jest tańszą alternatywą np. dla transportu lotniczego.
 • Spedycja chłodnicza – odpowiada za organizację przewozu towarów wrażliwych, do których najczęściej zalicza się żywność i produkty niezbędne do jej produkcji. Usługi spedycyjne tego typu muszą być realizowane zgodnie z wszelkimi normami i restrykcjami. W tym przypadku specjalistyczna flota pojazdów odgrywa największe znaczenie. Firma Silvan Logistics dysponuje samochodami i magazynami wyposażonymi w chłodnie i termorejestratory. Dzięki temu oferuje przewóz i magazynowanie towarów, także w warunkach temperatury kontrolowanej.

Spedycja a logistyka – czym się różnią?

Najważniejszą rzeczą łączącą oba te pojęcia jest fakt, że spedycja stanowi część działań logistycznych. Można powiedzieć, że spedycja odpowiada za prawidłową organizację transportu. Logistyka z kolei musi zaplanować także trasę przewozu i efektywnie zarządzać wszelkimi czynnościami zmierzającymi do dostarczenia ładunku we wskazane miejsce. Zakres działań logistyki jest zatem szerszy. Spedytor specjalizuje się w transporcie, a logistyk, poza transportem, powinien znać się także na ekonomii i handlu.


Co to jest transport?

Transport jest najbardziej znanym, ale też najwęższym pojęciem z tej trójki. W najprostszym rozumieniu to przewóz ładunku z punktu początkowego do miejsca docelowego z wykorzystaniem odpowiedniej floty i w określonym czasie. Usługi transportowe powinny być dobrze zorganizowane i bezpieczne, o czym doskonale wie Silvan Logistics. Firma od ponad 15 lat specjalizuje się nie tylko w projektach spedycyjnych, ale również w transporcie drogowym, oferując terminowe, szybkie i niezawodne dostawy. Transport dzieli się na:

To jednak nie wszystko, wyspecjalizowana firma transportowo spedycyjna oferuje także inne specjalistyczne formy transportu, podzielone ze względu na wykorzystywane środki. W ten sposób, do dyspozycji klientów pozostaje także:

 • Transport drogowy – wykorzystywany jest najczęściej do przewozu towarów na trasach lokalnych, a także w obszarze kontynentu. Do jego zalet należy niemalże błyskawiczne przygotowanie procesu przesyłki, w krótkim terminie i z zachowaniem specjalnych wymogów. Rozbudowane sieci dróg i autostrad pozwalają jednym pojazdem dotrzeć w wiele miejsc bez kosztownych przestojów i przeładunków.
 • Transport kolejowy – umożliwia przewóz ogromnych ilości towarów, szczególnie płynnych i sypkich, a także wyjątkowo ciężkich, bez konieczności przeładunku. Doskonale sprawdza się na trasach, gdzie dostępna jest rozbudowana sieć torów. To ekonomiczne rozwiązanie charakteryzujące się stabilnością cen i zapewniające wysokie standardy bezpieczeństwa.
 • Transport lotniczy – jest najszybszym sposobem przesyłania towarów i pozwala dotrzeć wszędzie tam, gdzie inne środki transportu nie są w stanie dojechać. Transport powietrzny jest niezawodny i całkowicie bezpieczny – niska wypadkowość samolotów sprawia, że firmy chętnie sięgają po to rozwiązanie, ponieważ nie narażają się na dodatkowe koszty związane z ewentualnym zniszczeniem towaru.
 • Transport morski – nie ma ograniczeń dotyczących rodzaju przewożonego towaru – maksymalna waga, jak i gabaryty ładunku mogą być znacznie większe niż w przypadku transportu lotniczego. Umożliwia docieranie do kontynentów leżących za oceanem w bezpieczny i ekonomiczny sposób.
 • Transport chłodniczy – umożliwia przewożenie produktów świeżych oraz mrożonych z zachowaniem odpowiednich warunków temperatury. Duże znaczenie odgrywa w tym przypadku wyspecjalizowana flota pojazdów – zestawy chłodnicze i samochody wyposażone w wymagane agregaty, dzięki czemu produkty w trakcie transportu nie tracą swoich wartości i będą gotowe do spożycia.

Sprawne zarządzanie logistyczne

Poszukujesz wsparcia dla swojego biznesu? Wybierz jednego z czołowych operatorów logistycznych w Polsce, czyli firmę Silvan Logistics. Od ponad 15 lat zajmujemy się zarządzaniem logistyką i łańcuchami dostaw. Jako jedni z nielicznych oferujemy kompleksowe rozwiązania dla przemysłu spożywczego. Nasza oferta jest szeroka i dopasowana do zróżnicowanych potrzeb klientów. Terminowość oraz bezpieczeństwo ładunków to podstawa w tej branży, dlatego powierz swoje towary profesjonalistom. Co zyskasz?

 • Kompleksową realizację usług transportowych i logistycznych;
 • profesjonalne podejście;
 • doradztwo i wsparcie na każdym etapie współpracy;
 • terminowe i niezawodne dostawy;
 • elastyczność i indywidualne podejście do każdego zlecenia;
 • kontrolę przewożonych ładunków;
 • najwyższy poziom bezpieczeństwa;
 • dbałość o ekologię

Skorzystaj z innowacyjnych rozwiązań. Nasz zespół tworzą wykwalifikowani logistycy i spedytorzy o nieszablonowym myśleniu, którzy potrafią maksymalnie zoptymalizować proces transportu tak, aby stał się dla Ciebie najkorzystniejszy. Współpracujemy z dużymi przedsiębiorstwami i mniejszymi firmami z niemal każdej branży. Skontaktuj się z nami i znajdź rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb – nasi specjaliści Ci w tym pomogą.


Skontaktuj się

Szukasz wsparcia dla swojej firmy? Skontaktuj się z nami a pomożemy ci w rozwoju twojej firmy.

Aplikuj do oferty pracy

  Wyślij swoje CV

   Nasz serwis internetowy wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności
   Akceptuję