Magazyn jest miejscem przeznaczonym do przechowywania towarów i świadczenia usług magazynowych. Z magazynów korzystają między innymi producenci, eksporterzy, importerzy, firmy transportowe i hurtownicy. Przechowywanie produktów stanowi bowiem nieodłączny element łańcucha dostaw. W zależności od przeznaczenia wyodrębnia się różnego rodzaju obiekty składowania. Zobacz, czym są magazyny rozdzielcze i jakie jest ich zadanie.

Magazyn rozdzielczy – jaka jest jego rola?
Magazyny rozdzielcze spełniają istotną funkcję w procesie magazynowania. Służą do gromadzenia towarów od różnych producentów, które następnie są kompletowane dla handlu detalicznego. Co oznacza, że pracownicy magazynu rozdysponowują asortyment zgodnie z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez odbiorców. Tego typu obiekty pomagają zachować ciągłość zaopatrzenia placówek handlowych.
Jak przebiega proces magazynowania?
Najczęściej wyróżnia się cztery etapy procesu magazynowania.
- Przyjęcie towaru oraz jego rozładunek. Pracownik zobowiązany jest do sprawdzenia jego dokumentów, stanu technicznego oraz odnotowania wszelkich usterek.
- Składowanie ładunków w odpowiednich warunkach (zachowanie bezpieczeństwa, kontrola terminu ważności). Jest to szczególnie istotne w przypadku towarów wrażliwych, niebezpiecznych oraz artykułów spożywczych.
- Kompletacja i przygotowanie do dalszej dystrybucji.
- Wydanie towaru do dalszego transportu, przy czym należy zwrócić szczególną uwagę na to czy towar jest kompletny, odpowiednio zabezpieczony i zgodny z zamówieniem.
Szukasz sprawdzonego wsparcia w logistyce kontraktowej i magazynowaniu? Powierz to zadanie specjalistom z wieloletnim doświadczeniem w branży. Dysponujemy różnymi typami magazynów wraz z kompleksową obsługą. Oferujemy między innymi: rozładunki, etykietowanie, kompletacje, co-packing czy cross-docking. Nasi specjaliści wybiorą optymalne rozwiązanie dla Twojego towaru i zadbają o to, aby na czas dotarł do miejsca docelowego.
