Wiele firm z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności, musi korzystać z powierzchni magazynowych. Wymienia się wiele rodzajów tego typu obiektów, a wśród nich magazyn konsygnacyjny, znany też jako magazyn depozytowy. Czym różni się on od zwykłego magazynu? I jakie dodatkowe formalności należy spełnić, aby móc w pełni go wykorzystywać?

call of stock

Skontaktuj się

Szukasz wsparcia dla swojej firmy albo masz pytania? Skontaktuj się z nami a pomożemy ci w rozwoju twojej firmy.
magazyny konsygnacyjne

Magazyn konsygnacyjny – definicja

Magazyny konsygnacyjne prowadzone są zwykle przez firmy produkcyjne, które nabywają różnego typu surowce i elementy wykorzystywane w procesach technologicznych. W związku z tym, że pozyskują je z różnych obszarów UE – potrzebują znacznej przestrzeni do przechowywania materiałów potrzebnych w późniejszych etapach produkcji. Dostępność towarów jest niezbędna w zachowaniu terminowości, dlatego firmy często decydują się na magazyny konsygnacyjne. Podstawowe zadanie takich obiektów polega na przechowywaniu dóbr od dostawcy, przy czym stają się one własnością nabywcy, dopiero gdy zostaną pobrane z magazynu.

Magazyn konsygnacyjny w Polsce przyjmuje wszelkie dobra transportowane przez międzynarodowych dostawców. Jednak, mimo tego, że towary zostały sprowadzone – to wciąż pozostają własnością dostawcy. Prawa własności przechodzą na producenta dopiero w przypadku zapotrzebowania na materiał w produkcji.

Magazyn konsygnacyjny – przykład działania

Na terenie magazynu konsygnacyjnego zlokalizowanego w Polsce przechowywane są towary należące do zagranicznego dostawy – jest on w ich posiadaniu tak długo, jak znajdują się w magazynie. Co oznacza, że odpowiedzialność oraz koszty związane z utrzymaniem powierzchni również leżą po jego stronie. W momencie, gdy Polski przedsiębiorca pobiera z magazynu określony towar – staje się jego właścicielem.

Magazyn konsygnacyjny pomiędzy podmiotami krajowymi – rodzaje

Wyróżnia się dwa rodzaje magazynów konsygnacyjnych:

  • call off stock – spotykany zwykle w sytuacji, gdy towary trafiają do jednego, dobrze znanego przez dostawcę odbiorcy, który wykorzystuje je w swojej działalności usługowej lub produkcyjnej.
  • consignment stock – spotykany najczęściej w działalności handlowej, gdy dostawca towarów nie zna ich nabywcy.

Magazyn konsygnacyjny a VAT – nowe regulacje prawne

1 lipca 2020 roku weszły w życie nowe przepisy, które upraszczają mechanizm działania magazynu konsygnacyjnego oraz wnoszą wiele udogodnień dla dostawców i nabywców. Co zmieniają zaktualizowane zasady? Oto część ułatwień:

  • dostawca może być zarejestrowany w kraju, w którym znajduje się magazyn typu call off stock;
  • magazyn call off stock może być prowadzony przez podmiot trzeci, a nie tylko przez nabywcę;
  • nabywca nie ma obowiązku zawiadamiania Naczelnego Urzędu Skarbowego o zamiarze prowadzenia takiego magazynu;
magazyn konsygnacyjny
magazyn depozytowy

Magazyn konsygnacyjny 2022 – zalety

Prowadzenie magazynu konsygnacyjnego odbywa się w ramach WNT, czyli Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów. Oznacza to, że wymiana dóbr pomiędzy państwami członkowskimi jest ujednolicona i zdecydowanie ułatwiona. Powstałe zasady upraszczają dodatkowo sposób rozliczania podatku.

Magazyny konsygnacyjne zyskują w Polsce na popularności. Optymalizują proces zarządzania produkcją poprzez ułatwienie w nabywaniu komponentów. Poprawiają płynność finansową i pozwalają uniknąć przestojów związanych z niedoborem surowców. Mają szczególne znaczenie dla producentów korzystających z zagranicznych wyrobów. Niewątpliwą zaletą stały się również uproszczenia podatkowe dla obu stron transakcji.

Magazynowanie towarów

Prowadzisz firmę, ale nie posiadasz przestrzeni magazynowej? Poznaj też inne rozwiązania! Jako specjaliści w branży TSL w Polsce, dysponujemy wieloma magazynami na terenie całego kraju. Sprawdź naszą ofertę i wybierz korzystne dla siebie rozwiązanie:

Skontaktuj się

Szukasz wsparcia dla swojej firmy albo masz pytania? Skontaktuj się z nami a pomożemy ci w rozwoju twojej firmy.

Aplikuj do oferty pracy

    Wyślij swoje CV

      Nasz serwis internetowy wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności
      Akceptuję