Każda firma prowadząca działalność handlową, wielokrotnie współpracuje z podmiotami specjalizującymi się w przesyłce towarów. Dzięki temu przedsiębiorca zdejmuje z siebie obowiązek samodzielnej organizacji tego procesu, a swoje produkty może powierzyć specjalistom. Spedycja stanowi jeden z elementów branży TSL (transport spedycja logistyka). W dużym uproszczeniu zajmuje się organizacją przewozu towarów z miejsca produkcji do miejsca docelowego, czyli klienta. Firmy spedycyjne wykonują w tym celu szereg czynności na rzecz zleceniodawcy, aby zapewnić mu szybki, a przede wszystkim bezpieczny przewóz ładunku. Sprawdź, na czym polega spedycja i jakie usługi obejmuje?

SSkontaktuj się

Spedycja co to?
Zastanawiasz się, co to jest spedycja? Termin ten często mylony jest z logistyką, jednak obejmuje ona szerszy zakres działań – logistyka polega przede wszystkim na planowaniu transportu. Spedycja to działalność usługowa zajmująca się organizacją przewozu towarów, a dokładnie ich nadaniem, transportem i odbiorem. Dzięki spedycji możliwy jest sprawny przewóz ładunków, a co za tym idzie zachowanie płynności funkcjonowania przedsiębiorstw i złożonego łańcucha dostaw. Czym zajmuje się ta branża?
- Doradztwem na rzecz zleceniodawcy;
- doborem odpowiedniego środka transportu do przewożonego ładunku;
- koordynacją całego procesu spedycyjnego (tzn. kontakt z klientem, kontrola ładunku, rozliczenia dokumentacyjne);
- rozwiązywaniem problemów pojawiających się w trakcie realizacji zlecenia;
- kontrolą dokumentów transportowych;
- czynnościami dodatkowymi (np. odprawy celne, awizacja).

Etapy spedycji
Doświadczona firma spedycyjna na wstępie zapoznaje się z wymaganiami klienta, co do warunków przewozu przesyłki (czyli ze specyfiką towaru i pożądanym terminem jego dostarczenia). Następnie spedytor opracowuje plan przewozu, dobiera odpowiedni środek transportu i kalkuje koszty, po czym dochodzi do kontroli jakościowej i ilościowej – osoba zajmująca się zleceniem porównuje stan faktyczny ładunku z listem przewozowym.
Kluczowym etapem jest transport towaru oraz jego bieżąca kontrola. Ładunek zgłoszony zostaje do odprawy celnej i ustala się termin jego doręczenia. Ten etap wymaga często także innych czynności, takich jak magazynowanie czy przeładunki. Finalnie następuje wyładowanie towaru, pokwitowanie, kontrola oraz uregulowanie należności za wykonane usługi.
Zlecenie spedycyjne co to?
Zlecenie spedycyjne to nic innego, jak umowa pomiędzy spedytorem a kontrahentem. Przedmiotem tej umowy jest zorganizowanie transportu dla określonego towaru lub grupy towarów. Może ona zostać zawarta w formie pisemnej, ustnej lub elektronicznej. Co powinien zawierać taki dokument?
- Dane obu stron umowy;
- specyfikację ładunku;
- sposób zabezpieczenia towaru;
- miejsce i termin załadunku/ rozładunku;
- informacje dotyczące środka transportu;
- kwotę wynagrodzenia.
Spedycja współpraca – jak wygląda wycena?
Koszty spedycji należą do kluczowych aspektów transakcji. Ich wysokość powinna być satysfakcjonująca dla klienta, a jednocześnie opłacalna dla zleceniodawcy. Nie da się określić konkretnej wartości usługi spedycyjnej, ponieważ wpływa na nią wiele czynników:
- zastosowany środek transportu (np. transport lotniczy jest droższy niż drogowy);
- odległość (im dalej, tym wyższy koszt);
- rodzaj towaru (wielkogabarytowe przedmioty trudniej przewieźć, dlatego generują wyższy koszt);
- miejsce załadunku i rozładunku (im bardziej wymagający teren, tym wyższa cena);
- czas złożenia zamówienia (możesz liczyć na niższe stawki, gdy złożysz zamówienie z wyprzedzeniem);
- forma pakowania (w zależności od stopnia skomplikowania pakowania, zmienia się cena).
To jednak nie wszystko, bowiem koszt spedycji zależy także od dnia realizacji (w święta wykonanie usługi jest droższe), tempa (przesyłki ekspresowe generują wyższe koszty), rodzaju czynności dodatkowych oraz liczby załadunków.

Jakie są rodzaje spedycji?
Spedycję można podzielić ze względu na różne kategorie. Podstawowym kryterium jest zakres działania, przez co wyróżniamy:
Spedycja krajowa

Zgodnie z nazwą, realizowana jest na terenie Polski, gdzie prym wiedzie transport drogowy. Przewozy odbywają się między miastami np. Poznań – Warszawa.
Spedycja międzynarodowa

Obejmuje organizację transportu pomiędzy różnymi krajami UE, a także świata. W tym drugim przypadku odpowiada często za organizowanie odpraw celnych.
Inny podział dotyczy środków transportu wykorzystywanych podczas przewozu ładunków.
Tym samym powstały:
Spedycja drogowa

Obejmuje przewóz autami ciężarowymi lub busami. W tym przypadku wykorzystuje się potencjał dobrze rozwiniętej siatki dróg i autostrad.
Spedycja kolejowa

Polega na organizacji przewozu towarów z wykorzystaniem taboru kolejowego. Jest ekonomicznym rozwiązaniem w przypadku dużych odległości.
Spedycja lotnicza

W tym przypadku mamy do czynienia z organizowaniem przewozu samolotami towarowymi. Umożliwia dostarczenie towaru w każde, nawet trudno dostępne miejsce na całym świecie.
Spedycja morska

Opiera się przede wszystkim na organizacji transportu drogą morską. Wyróżnia się dużym zasięgiem, co daje praktycznie nieograniczony dostęp do każdego kontynentu.
Jeżeli mowa o środkach transportu
to spedycję można podzielić także na ich ilość wykorzystywaną do realizacji określonego zlecenia
Spedycja gałęziowa
Występuje w sytuacji, gdy wykorzystywany jest wyłącznie jeden środek transportu np. ciężarówka.
Spedycja intermodalna
Wykorzystuje kilka środków transportu w ramach transportu kombinowanego. Na przykład połączenie transportu morskiego i transportu drogowego.
Występuje jeszcze jeden, aczkolwiek mniej spotykany
czyli :
Spedycja czysta
Zajmująca się jedynie przyjmowaniem zleceń spedycyjnych oraz nadzorem nad jakością świadczonych usług.
Spedycja mieszana
Poza przyjmowaniem zleceń obejmuje także inne czynności, jak składowanie i/lub dystrybucję przesyłek.
Kto to spedytor?
Spedytor odpowiedzialny jest za prawidłowy przewóz ładunków. Dlatego, aby wykonywać ten zawód, trzeba posiadać odpowiednie predyspozycje, takie jak zdolności organizacyjne, umiejętność negocjacji czy odporność na stres. W codziennej pracy przydaje się również zdolność analitycznego i strategicznego myślenia. Podstawowe zadania spedytora sprowadzają się do:
- przyjmowania zleceń;
- wyboru odpowiedniego środka transportu;
- zawierania umów w zakresie transportu;
- prowadzenia dokumentacji transportowej;
- ubezpieczenia ładunków;
- kontroli zawartości przesyłki;
- zlecaniu magazynowania;
- przekazywania towaru odbiorcy.
Spedytor międzynarodowy co robi? Świadczy wyżej wymienione usługi, jednak w ruchu międzynarodowym, dlatego obowiązuje go znajomość prawa transportowego wszystkich krajów, do których oraz przez które przewożony jest ładunek.

Transport spedycja logistyka – czym kierować się przy wyborze odpowiedniej firmy?
Nie da się ukryć, że zakres działań spedycji jest naprawdę rozbudowany. Branża TSL stała się niezwykle konkurencyjna, dlatego wybierając firmę spedycyjną, zwróć uwagę na kompleksowość oferty, doświadczenie oraz rzetelność świadczonych usług.
To, co jest ważne, to znajomość transportu drogowego oraz umiejętność organizacji przewozu towarów. Firma spedycyjna powinna znać specyfikę konkretnych produktów i zaproponować Ci najkorzystniejsze rozwiązanie. Stały kontakt i szybkość reakcji na awaryjne sytuacje to podstawa! Wybierz usługodawcę, który będzie na bieżąco przekazywał Ci informacje na każdym etapie realizacji zlecenia. Unikniesz w ten sposób stresu i nieprzewidzianych zdarzeń.
Sprawdzone usługi spedycyjne
Szukasz sprawdzonego wsparcia? Firma transportowo spedycyjna Silvan Logistics to dobry wybór! Jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w branży TSL w Polsce. Od ponad 15 lat zajmujemy się logistyką, spedycją i transportem. Znajdujemy się w gronie czołowych operatorów logistycznych, dlatego oferujemy kompleksowe rozwiązania, magazynowanie oraz wszelkie czynności związane z odprawami celnymi. W obszarze naszych działań znajdują się między innymi:
- spedycja drobnicowa;
- spedycja kontenerowa;
- spedycja na chłodnie;
- spedycja na busa.
Oferujemy również kompleksowe usługi importowe i eksportowe we wszystkich
kierunkach świata. Jesteś zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu.