Logistyka co to?

Co to jest logistyka? Większości osób logistyka kojarzy się głównie z magazynowaniem lub transportem, co jest oczywiście słusznym założeniem. Musisz jednak wiedzieć, że są to tylko pewne części obszaru, jakim zajmuje się ta branża. Logistyka w przedsiębiorstwie to zespół zadań i działań umożliwiających szybki przepływ towarów przy jednoczesnej minimalizacji strat i kosztów. Czym zajmuje się logistyka?

  • Kontrolą zapasów i procesów zaopatrzeniowych;
  • przewidywaniem popytu;
  • realizacją zamówień;
  • obsługą klienta;
  • przepływem informacji;
  • pakowaniem towaru;
  • transportem;
  • obsługą zwrotów i reklamacji;
  • gospodarowaniem odpadami.
Co to jest logistyka?

SSkontaktuj się

Szukasz wsparcia dla swojej firmy albo masz pytania? Skontaktuj się z nami a pomożemy ci w rozwoju twojej firmy.

Jakie są rodzaje logistyki?

Proces logistyczny jest mocno złożony dlatego, aby dobrze poznać jego specyfikę, warto poznać podstawowy podział logistyki.

Logistyka zaopatrzenia i Logistyka produkcji

Logistyka zaopatrzenia

Swoim zakresem obejmuje dostawę surowców niezbędnych do produkcji, współpracę ze źródłami zaopatrzenia oraz kontrolowanie terminów i jakości dostarczanych komponentów. W tym przypadku ogromną rolę odgrywa ciągłość dostaw, dostępność produktów i półproduktów oraz minimalizacja kosztów zakupu. Bez logistyki zaopatrzenia cały proces produkcyjny nie może się rozpocząć.

Logistyka produkcji

pozwala na dostosowanie ilości wytworzonych partii produktów do potrzeb lanuje, zarządza i kontroluje przebieg procesu produkcyjnego w danym przedsiębiorstwie. Łączy loPgistykę zaopatrzenia z logistyką dystrybucji. Na tym etapie odbywa się ważne działanie, czyli przekazywanie surowców do dalszej obróbki, a następnie ich sprzedaż. Istotne w tym przypadku jest odpowiednie zarządzanie czasem produkcji, które klienta.

Logistyka dystrybucji

Związana jest z wydaniem gotowego produktu w ręce klienta. Zajmuje się całym procesem dystrybucji tj.:

  • planowaniem i zarządzaniem terminarzem dostaw;
  • zarządzaniem procesami w magazynach dystrybucyjnych;
  • optymalizacją kosztów związanych z kanałami dystrybucji.

Dystrybucja może odbywać się przez pośredników sprzedaży, hurtownie czy instytucje świadczące podobne usługi

E-logistyka

To rodzaj logistyki ściśle związany z rozwojem technologicznym. E-logistyka zajmuje się wszelkimi procesami dostaw, odbiorów i realizacji zamówień z wykorzystaniem internetu i systemów informatycznych. Odgrywa ważną rolę w czasach zwiększonej liczby zamówień online – pozwala zmniejszać koszty transportu i dystrybucji produktów.

Logistyka dystrybucji i E-logistyka
Logistyka miejska i Logistyka transportu

Logistyka transportu

Obejmuje jeden z najszerszych obszarów logistyki. Odpowiada za czynności związane z transportem wszelkich materiałów, produktów czy zapasów kluczowych dla procesu produkcyjnego danej firmy. Polega na organizacji i zarządzaniu transportem, ale też kontakcie z przewoźnikami i dbaniu o pozyskiwanie nowych dostawców i odbiorców.

Logistyka miejska

To szereg działań związanych z planowaniem procesów logistycznych w środowisku miejskim. Polega na podejmowaniu współpracy z najbliższymi dostawcami w mieście i minimalizowaniu ogólnych kosztów przedsiębiorstwa.

Logistyka kontraktowa i logistyka magazynowa

Logistyka kontraktowa obejmuje szereg działań prowadzonych na powierzchni magazynowej. Tego typu usługa logistyczna polega przede wszystkim na składowaniu towarów krótkookresowo, jak i długofalowo. Dodatkowo profesjonalna firma logistyczna, taka jak Silvan Logistics zajmuje się obsługą łańcuchów dostaw, wyładunkiem, zabezpieczaniem towarów oraz ich kompletowaniem, aż po dostarczenie ładunku do punktu sprzedaży. Jako specjaliści dysponujemy zróżnicowanym magazynami w zależności od Twoich potrzeb:

Wybierając logistykę kontraktową zyskujesz pewność, że Twój towar trafia w ręce specjalistów, którzy gwarantują sprawne pakowanie, odpowiednie zabezpieczenie i prawidłowe przechowywanie produktów. Ponadto pozwala zmniejszyć koszty i zaoszczędzić czas – firmy mogą działać na rynku bez większych inwestycji we własne przestrzenie magazynowe, utrzymanie obiektów oraz zatrudnianie dodatkowych pracowników do ich obsługi.

Procesy logistyczne w przedsiębiorstwie

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, łańcuch logistyczny jest długi i skomplikowany. Właśnie dlatego poszczególne etapy należy odpowiednio uporządkować, aby osiągnąć lepszą wydajność przedsiębiorstwa. Na całą logistykę składają się: produkcja, zaopatrzenie, magazynowanie, transport oraz zbyt. W związku z tym proces logistyczny może wyglądać następująco:

  1. transport towaru od producenta;
  2. przyjęcie towaru;
  3. magazynowanie towaru;
  4. zarządzanie i planowanie zapasów;
  5. gospodarowanie opakowaniami;
  6. pakowanie;
  7. obsługa klienta;
  8. planowanie dostaw;
  9. wydanie towaru.

Warto pamiętać, że procesy logistyczne w przedsiębiorstwie produkcyjnym w głównej mierze zależą od branży i specyfiki przedsiębiorstwa. Firmy logistyczne dbają o logiczne powiązanie wszystkich czynności oraz ich odpowiednie zaplanowanie.

Co to jest logistyka?
Magazyny rozdzielcze

Czym się zajmuje logistyk?

Ze względu na charakter zawodu, miejsce pracy logistyka to najczęściej magazyny lub miejsca przeładunku towarów. Podstawowe zadania logistyka sprowadzają się do:

  • kontroli zapasów przedsiębiorstwa;
  • pilnowaniu terminów dostaw;
  • obsługi klientów;
  • zarządzaniu przepływem towarów;
  • oznaczaniu i identyfikacji produktów;
  • analizowaniu jakości towarów;
  • nadzorowaniu procesu reklamacji. 

Nie da się ukryć, że logistyk musi łączyć wiele ról jednocześnie. Wszystko zależy jednak od konkretnego obszaru logistyki, którym się zajmuje. Warto wiedzieć, że zawód ten wymaga szybkiej reakcji i natychmiastowego podejmowania decyzji w razie pojawiających się problemów. Specjalista powinien posiadać wiedzę z dziedziny ekonomii, handlu oraz samej logistyki. Nie jest to łatwa branża, wymagająca najczęściej ogromnej dyscypliny i pracy pod presją czasu.

Logistyka a spedycja

Branża TSL, czyli transport spedycja logistyka – to obszary, które nie mają sztywnych granic i ściśle się uzupełniają. Warto jednak wiedzieć, że logistyka jest pojęciem najszerszym. Zajmuje się kompleksową organizacją całego procesu od planowania, poprzez realizację i wdrażanie aż po jego kontrolę oraz nadzór, przez co ma ogromny wpływ na efektywne funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Z kolei spedycja wchodzi w skład procesu logistycznego. Wyróżnia się węższym zakresem działań dotyczących przemieszczania się ładunków.

W prostym rozumieniu – zarządzanie logistyczne pozwala na planowanie transportu, przy czym spedycja zajmuje się organizacją transportu w praktyce.

Transport i logistyka

Logistyka nieodłącznie kojarzy się z transportem, jednak jest on najwęższym pojęciem z tej trójki. Transport polega na przewozie ładunków do miejsca docelowego z wykorzystaniem odpowiedniej floty. Można podzielić go ze względu na obszar działań na transport krajowy i transport międzynarodowy. W naszej ofercie znajdziesz także:

Magazyn rozdzielczy

Profesjonalne usługi logistyczne

Jedynie doświadczona firma logistyczna jest w stanie zapewnić kompleksowe usługi logistyczne (planowanie, realizację, przechowywanie produktów) wraz z całkowitą obsługą formalno prawną. Gwarantujemy:

  • terminowe dostarczenie towaru;
  • wspomaganie sprzedaży;
  • przeprowadzanie formalności celnych;
  • wsparcie na każdym etapie łańcucha dostaw;
  • magazynowanie; ubezpieczenie transportowe.

Nasz obszar działania jest szeroki, sprawdź sam! 

Skontaktuj się

Szukasz wsparcia dla swojej firmy albo masz pytania? Skontaktuj się z nami a pomożemy ci w rozwoju twojej firmy.
<script type="application/ld+json">
{
  "@context": "https://schema.org",
  "@type": "FAQPage",
  "mainEntity": [{
    "@type": "Question",
    "name": "Co to jest logistyka?",
    "acceptedAnswer": {
      "@type": "Answer",
      "text": "<p><strong>Co to jest logistyka</strong>? Większości osób logistyka kojarzy się głównie z magazynowaniem lub transportem, co jest oczywiście słusznym założeniem. Musisz jednak wiedzieć, że są to tylko pewne części obszaru, jakim zajmuje się ta branża. <strong>Logistyka w przedsiębiorstwie </strong>to zespół zadań i działań umożliwiających szybki przepływ towarów przy jednoczesnej minimalizacji strat i kosztów. <strong>Czym zajmuje się logistyka?</strong><br>
<ul><li>Kontrolą zapasów i procesów zaopatrzeniowych;</li><li>przewidywaniem popytu;</li><li>realizacją zamówień;</li><li>obsługą klienta;</li><li>przepływem informacji;</li><li>pakowaniem towaru;</li><li>transportem;</li><li>obsługą zwrotów i reklamacji;</li><li>gospodarowaniem odpadami.</li></ul></p>"
    }
  },{
    "@type": "Question",
    "name": "Jakie są rodzaje logistyki?",
    "acceptedAnswer": {
      "@type": "Answer",
      "text": "<ul><li>Logistyka zaopatrzenia</li><li>Logistyka produkcji</li><li>Logistyka dystrybucji</li><li>E-logistyka</li><li>Logistyka transportu</li><li>Logistyka miejska</li></ul>"
    }
  },{
    "@type": "Question",
    "name": "Czym się zajmuje logistyk?",
    "acceptedAnswer": {
      "@type": "Answer",
      "text": "<p>Ze względu na charakter zawodu, miejsce pracy logistyka to najczęściej magazyny lub miejsca przeładunku towarów. Podstawowe <strong>zadania logistyka </strong>sprowadzają się do:</p>
<ul><li>kontroli zapasów przedsiębiorstwa;</li><li>pilnowaniu terminów dostaw;</li><li>obsługi klientów;</li><li>zarządzaniu przepływem towarów;</li><li>oznaczaniu i identyfikacji produktów;</li><li>analizowaniu jakości towarów;</li><li>nadzorowaniu procesu reklamacji;</li></ul>"
    }
  }]
}
</script>

Aplikuj do oferty pracy

    Wyślij swoje CV

      Nasz serwis internetowy wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności
      Akceptuję